2025-01-13

Opaska antystatyczna na rękę to jeden z elementów ochrony osobistej w strefach EPA. Zabezpiecza wrażliwe komponenty elektroniczne przed wyładowaniami elektostatycznymi, które mogłyby je trwale uszkodzić. Jeśli więc na co dzień pracujesz z wrażliwym na wyładowania sprzętem, sprawdź koniecznie, jak prawidłowo używać opaski antystatycznej.

Jak działa opaska antystatyczna na rękę?

Opaska antystatyczna na rękę składa się z paska materiału, spiralnego przewodu oraz klipsa lub wtyczki. Wewnątrz opaski znajduje się stal nierdzewna. Jej zadaniem jest odebranie ładunku elektrostatycznego z ludzkiego ciała i przekazanie go do przewodu lub wtyczki, który to element łączy opaskę z uziemieniem. W ten sposób ładunek zostaje rozładowany. 

W niektórych przypadkach opasek antystatycznych nie podłącza się bezpośrednio do uziemienia, a do listwy uziemiającej czy maty biurkowej. To rozwiązanie zwiększa komfort pracy i pozwala na wygodne przemieszczanie się pomiędzy stanowiskami.

Opaska antystatyczna na rękę – kiedy jest konieczna?

Każdy pracownik wchodzący do strefy EPA, zobowiązany jest do przestrzegania zasad ochrony antystatycznej, jednak nie każdy musi wkładać opaskę ESD. Jeśli dana osoba wchodzi na teren strefy, jednak nie ma bezpośredniej styczności z wrażliwymi komponentami, wystarczy fartuch oraz odpowiednie buty ochronne. Jeśli jednak podczas wykonywania zadań dotyka elementów elektronicznych, wówczas konieczne jest założenie opaski antystatycznej. Niezbędne mogą okazać się również inne akcesoria ESD, takie jak szczoteczki czy rękawice.

Opaska antystatyczna – jak używać efektywnie?

Wiesz, jak działa opaska antystatyczna. Jak używać tego elementu ochrony, by spełnił swoje zadanie? Przede wszystkim opaska antystatyczna musi ściśle przylegać do Twojej ręki. Luźno założona opaska może okazać się nieskuteczna. Zanim przystąpisz do pracy, sprawdź, czy wszystkie elementy opaski są ze sobą połączone, np. czy przewód nie jest naderwany. Jeśli połączenie jest prawidłowe, możesz podpiąć opaskę do uziemienia i rozpocząć wykonywanie zadań. 

Od czasu do czasu warto sprawdzić, czy opaska ESD działa. W tym celu można użyć automatycznego testera.

Choć opaska antystatyczna to drobny element ochronny, nie należy jej lekceważyć. Jej brak może skutkować uszkodzeniami wrażliwych na wyładowania elektrostatyczne komponentów, a tym samym przynieść straty finansowe dla firmy. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wiesz już, kiedy jest niezbędna i jak jej poprawnie używać. 

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie do naszej witryny i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.